تاثیر سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه ازاد

770989035تاثیر سهمیه بسیج فعال انتخاب رشته دانشگاه ازاد - تاثیر سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه ازاد
مقالات

شاید شما هم تابحال به گوشتان خورده باشد که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توان از سهمیه بسیج فعال استفاده کرد. اگر شما هم (یا فرزندتان) بسیجی فعال هستید و تا بحال این موضوع به گوشتان نخورده یا می دانستید و پیگیر استفاده از ان نبودید قطعا بعد از خواندن این مقاله نظرتان تغییر خواهد کرد.

ابتدا باید توضیح دهیم سهمیه بسیج فعال به چه کسانی تعلق می گیرد :

برای استفاده از سهمیه بسیج فعال باید هر کس حداقل 100 امتیاز کسب کرده باشد. ملاک امتیاز ها به صورت زیر است :

به ازای هر ماه عضویت عادی 1 امتیاز

به ازای هر ماه عضویت فعال 2/5 امتیاز

به ازای هر ماه عضویت در شورای پایگاه 3/5 امتیاز

به ازای هر ماه عضویت در شورای حوزه 4 امتیاز

لازم به ذکر است اولا برای استفاده از سهمیه بسیج فعال باید حتما بسیجی فعال باشید حتی اگر 100 امتیاز را کسب کرده باشید.

همچنین باید حداقل 1 سال سابقه بسیجی فعال را داشته باشید. یعنی ملاک استفاده از سهمیه بسیج فعال حداقل 1 سال سابقه فعالیت باید باشد و باقی ان را می توان از از سابقه عضویت عادی تامین کرد.

زمان اقدام برای استفاده از سهمیه بسیج فعال بعد از اعلام اولیه نتایج کنکور سراسری است. به این شکل که بسیجی های فعال که طبق جدول امتیازات گفته شده می توانند حداقل 100 امتیاز کسب کنند باید به ناحیه سپاه پاسداران منطقه محل سکونت خود مراجعه کنند و کد 12 رقمی استفاده از سهمیه بسیج فعال را اخذ کرده و وارد فرم انتخاب رشته دانشگاه ازاد خود کنند.
بنابراین در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بسیجی های فعال می توانند شانس قبولی خود در دانشگاه آزاد را نسبت به کسی که سهمیه عادی دارد تا 10 درصد بیشتر کنند. سهمیه بسیج فعال باعث می شود برای قبولی در رشته محل های مقطع کارشناسی کافیست 90 درصد تراز آخرین نفر قبولی و در رشته محل های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی باید 95 درصد تراز آخرین نفر قبولی را برای استفاده از سهمیه بسیج فعال کسب کنیم. برای اینکه شما را با تاثیر این سهمیه کم زحمت و بی دردسر آشنا کنیم مثال زیر را می آوریم :

سال 94 آخرین تراز قبولی پرستاری شاهرود برای کسانی که از سهمیه عادی ( سهمیه مناطق) استفاده می کردند 6725 بود که حدودا رتبه 65000 کشوری می شود. حال آخرین تراز قبولی در همان پرستاری شاهرود برای کسی که از سهمیه بسیج فعال استفاده می کرد 6055 بود که حدودا رتبه 102000 کشوری می شود!

هرچند تاثیر سهمیه بسیج فعال همیشه هم اینقدر زیاد و با کاهش حدود 700 تایی تراز نیست و در رشته محل های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی تراز آخرین نفر قبولی که از سهمیه بسیج فعال استفاده می کند نهایتا در حدود 300 الی 400 تا نسبت به کسی که از سهمیه عادی استفاده می کند کمتر است ولی درهرصورت نباید اصلا از تاثیر سهمیه بسیج فعال غافل شویم و تا جایی که ممکن است اگر شرایط کسب این سهمیه را داریم برای گرفتن کد 12 رقمی سهمیه بسیج فعال پیگیری های لازم را انجام دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Defualt - افزایش تمرکز در حین مطالعه
مقالات
افزایش تمرکز در حین مطالعه

روش افزایش تمرکز در حین مطالعه در اوج یادگیری ایجاد رغبت : با ارائه اطلاعات کافی درباره مطلبی که فرد مطالعه می‌کند و کاربرد آن می‌تواند در وی ایجاد انگیزه کند و او را به سوی تمرکز سوق دهد. تعیین زمان مطالعه : زمان مطالعه با توجه به کارهای ضروری …

برنامه تلویزیونی اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد
مقالات
برنامه تلویزیونی اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد

 تاثیر فیزیک در کنکور چیست ؟ کمتر از ۳ ماه به کنکور سراسری تجربی باقی مانده است . در این میان بسیاری از دانش آموزان به دنبال خواندن منابع صحیح و درس هایی با ضریب بالا هستند تا موفقیت شان را در کنکور سراسری تضمین کنند و به رشته دل …

برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا
مقالات
برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا

برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا و سایت اوج یادگیری برنامه ریزی مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی توسط تیم مشاوره انتشارات گیلنا ویژه تمام مقاطع و رشته های تحصیلی چندین بار مرور هر درس …