در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سهمیه بومی وجود ندارد!

Defualt - در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سهمیه بومی وجود ندارد!
مقالات

اینکه در دانشگاه آزاد سهمیه بومی بی تاثیر است شاید برای والدین و دانش آموزانی که زیاد با تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری آشنا نیستند جذاب نباشد ولی برای ما مشاوران این موضوع بسیار حیاتی و مهم و ارزشمند است. تا جایی که به شدت شانس قبولی را جابجا و البته دردسرهای انتخاب رشته را نیز کمتر می کند.

سهمیه بومی باعث می شود داوطلبان هر شهری برای قبولی در رشته محل شهر خودشان شانس بیشتری نسبت به داوطلبان سایر شهرها داشته باشند. این بدین معنی است که اگر داوطلبی بومی استان زنجان باشد برای قبولی پرستاری دانشگاه دولتی زنجان شانس بیشتری نسبت به داوطلب دیگری داشته باشد که بومی زنجان نیست ولی رتبه اش در حدود رتبه خودش شده و منطقه شان هم با هم مشابه است. اما چنین چیزی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد وجود ندارد. بدین صورت که شانس قبولی در پرستاری آزاد زنجان یا پزشکی تهران برای کلیه داوطلبان سراسر کشور یکسان است و تنها عاملی که شانس قبولی داوطلبی نسبت به داوطلب دیگر را بیشتر می کند ترازی است که هر داوطلب کسب کرده است. هرچه تراز یک داوطلب بیشتر باشد شانس قبولی اش برای کلیه رشته محل های سراسر کشور بیشتر می شود.

تاثیر سهمیه بومی در انتخاب رشته بقدری زیاد است که گاها ممکن است بین رتبه قبولی بومی یک استان با استان دیگر در یک رشته محل تا ۱۰۰۰۰ رتبه تفاوت داشته باشد ولی وقتی در دانشگاه آزاد تاثیر سهمیه بومی به صفر می رسد پس دیگر جایی برای نگرانی پایین رفتن شانس قبولی نیست.

البته بی تاثیر بودن بومی گزینی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد به ضرر رشته محل های شهرهای کوچک است. مثلا اگر دندانپزشکی بروجرد برای قبولی از سهمیه بومی استفاده می کرد قطعا شانس خیلی بیشتری برای بومی های استان لرستان برای قبولی در دندانپزشکی بروجرد وجود داشت تا سایر استان ها. اما چیزی که در واقعیت می بینیم این است که اگر تراز داوطلب تهرانی در زیرگروه ۱ حتی ۱ عدد هم از تراز داوطلب لرستانی دیگری در زیرگروه ۱ بیشتر باشد شانس قبولی داوطلب تهرانی در دندانپزشکی بروجرد بیشتر است.

البته وقتی چنین مثالی می زنیم باید به این نکته هم اشاره کنیم برعکس این موضوع هم صادق است و شانس قبولی کلیه دانش اموزان شهرستان های ایران برای قبولی در رشته محل های استان تهران تفاوتی با شانس قبولی تهرانی ها ندارد و برای قبولی در هر رشته محلی تنها عامل تاثیر گذار تراز در زیرگروه است.

شماره تماس اوج یادگیری

۰۹۱۲۸۳۷۵۷۰۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Defualt - افزایش تمرکز در حین مطالعه
مقالات
افزایش تمرکز در حین مطالعه

روش افزایش تمرکز در حین مطالعه در اوج یادگیری ایجاد رغبت : با ارائه اطلاعات کافی درباره مطلبی که فرد مطالعه می‌کند و کاربرد آن می‌تواند در وی ایجاد انگیزه کند و او را به سوی تمرکز سوق دهد. تعیین زمان مطالعه : زمان مطالعه با توجه به کارهای ضروری …

برنامه تلویزیونی اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد
مقالات
برنامه تلویزیونی اوج یادگیری درمورد تاثیر فیزیک در کنکور توضیح میدهد

 تاثیر فیزیک در کنکور چیست ؟ کمتر از ۳ ماه به کنکور سراسری تجربی باقی مانده است . در این میان بسیاری از دانش آموزان به دنبال خواندن منابع صحیح و درس هایی با ضریب بالا هستند تا موفقیت شان را در کنکور سراسری تضمین کنند و به رشته دل …

برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا
مقالات
برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا

برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا و سایت اوج یادگیری برنامه ریزی مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی انتشارات گیلنا برنامه مافوق حرفه ای ۷۰ روزه رشته تجربی توسط تیم مشاوره انتشارات گیلنا ویژه تمام مقاطع و رشته های تحصیلی چندین بار مرور هر درس …